Új cipőben a NOÉ szívtiprói!
2015.01.16.
„Földobban két nagy ló
- Kop-kop-kop - nyolc patkó.
Nyolc patkó - kop-kop-kop -
Csönd-zsákból hangot lop.”…
A héten ismét nálunk járt patkolókovácsunk, Bakos Ernő. Mondhatnánk, hogy rutin feladata volt, hiszen most volt esedékes ménesünk nagy részének a körmölés, de ennél ezúttal sajnos jóval több dolga akadt.
A mostani alkalommal a patkóké volt a főszerep, de kivételesen most nem Birs volt az elszenvedő alany (ne aggódjatok, hamarosan ő is újra sorra kerül), hanem ménesünk két szívtiprója:Tündér Palkó és Gipsy King.
Történt ugyanis, hogy nemrégiben észrevettük, hogy a mi kis szívtipró Palikánk nem úgy viselkedik, ahogy tőle az megszokott. Nem volt ez nagy változás, sokáig nem is tudtuk megfogalmazni, hogy mi változott meg. Kicsit lassabban ment ki a legelőre, és hazafelé mindig őrá kellett várni a kapuban. Bent a karámban nem az volt az első dolga, hogy mindenkit szétverjen az etető körül, aki az ő helyére pályázott, inkább hátra maradt és a betonon szénázott. Sántaságot nem mutatott, pedig többször is ellenőriztük. Mivel korábban már több savós patairha gyulladása is volt, és a patái nem egészségesek, így erre gyanakodtunk. De se nem voltak melegek a patái, se fájdalmat nem mutatott. Természetesen konzultáltunk állatorvosunkkal, és patkolókovácsunkkal is. Mindketten azon a véleményen voltak, hogy a fagyos, egyenetlen talaj a télen nem tett jót Palkó patabetegségének és érzékeny patáinak, így gyógypatkót (körpatkó) javasoltak rá.
A körpatkót mindig az adott lóra szabottan készítik el egy sima patkóból. Pici lóra természetesen pici patkó jár.
Palika önmagához képest nagyon szépen viselkedett a hosszadalmas patkolás közben. Nem őrjöngött, és nem tört össze semmit, mindössze csak néhányszor elengedte magát, miután rájött, hogy rossz helyre kötöttem a csomót.
Alapvetően élvezte, hogy vele foglalkoznak, és kíváncsian figyelte kovácsunk minden mozdulatát.
Amikor elkészültek az extrákkal (a téli időszakra hókivető és kis vídiák, hogy ne csússzon az a pata) ellátott új lábbelik, Palika kissé megilletődve sétált vissza a ménesbe, kíváncsian próbálgatta az immáron fémesen koppanó cipőcskéit.
Azonban nem csak a mi kis szívtiprónk kapott új cipőket. Gipsy, a másik hős szerelmesünk is sajnos új cipőkre szorul egy nagyon makacs és hosszan elhúzódó patabetegség, a köznyelvben nyírráknak nevezett elváltozás miatt.
Gipsy betegsége még nyár végén kezdődött. Eleinte csak nyírrothadással kezeltük patáit, melyet többször is sikerült kikezelnünk, de a jobb hátsó patájára valahogy mindig visszatért, és sajnos egyre durvább formában. A forgalomban kapható összes készítményt kipróbáltuk a kezelésekre, de ez a patája valahogy csak nem akart gyógyulni. Kovácsunk is figyelmeztetett, hogy ennek nem lesz jó vége. Gipsyt szigorú mozgáskorlátozásra fogtuk, semmilyen nedves/sáros talajra nem engedtük, folyamatosan tisztítottuk és kezeltük a patáját, de a helyzet egyre csak rosszabbra fordult.
Bármit tettünk, nyírja egyre csak nőtt, és deformálódott. Közben többször is konzultáltunk állatorvosunkkal, aki igencsak húzta a szemöldökét a láthatóan rosszindulatú folyamat láttán. A köznyelvben csak „nyírráknak” nevezett betegségre nincs konzervatív gyógymód. Csak egy drasztikus beavatkozással lehet rajta segíteni, méghozzá, úgy hogy az elburjánzott részt eltávolítják és leégetik. A beavatkozást bódításban végzik, és a sikeressége csak hónapok múlva lesz eldönthető, amikor elkezd visszanőni az eltávolított szarurész. Mivel a lovak patája 4-6mm-t nő egy hónapban, ez több hónapot jelent. Az is lehet, hogy az egész nyír ugyanilyen módon fog visszanőni, és akkor újabb beavatkozás lesz szükséges, mindaddig, míg sikerül végleg eltávolítani az egész fertőzött rész.
Kovácsunk ezt a műveletet készítette elő. Lefaragta Gipsy patájáról az elhalt szöveteket, és egy patkót is kapott a szépfiú, hogy a fájós nyírja semmiképpen ne érjen le a talajra. Gipsy műtétjére a jövő héten kerül sor, mely során állatorvosunk eltávolítja a beteg szöveteket.
Gipsy a patkolást zokszó nélkül tűrte, pedig már nagyon utálja, ha a patáit piszkálják, hiszen hosszú hónapok óta kezeljük napi szinten, és ez bizony sokszor jár fájdalommal. Szerencsére bevezettük nála a jutalomfalatot, amit minden láb kezelése után megkap, ha szépen nyugodtan tűri. Ez már nagyon jól működik nála, kifejezetten kéri a falatot, ha befejeztük egy lábának kezelését. Természetesen a körmöléshez/patkoláshoz jóval több jutalomfalatra volt szükség, de megérte. Az egész művelet nyugalomban és sérülések nélkül telt.
A szívünk megszakad érte, hiszen már épp kezd sínen lenni az élete. Egyre jobban összemelegednek Debivel, hízásnak is indult, egyre nyugodtabb és már teljesen megszokta a menhelyi életet. Erre jött ez a betegség, korlátoznunk kellett a mozgását, az amúgy egyre aktívabb és bátrabb, láthatóan második gyerekkorát élő lónak. Ha túl lesz a műtéten, hetekig az istállót sem hagyhatja majd el, így Debitől is el kell majd választanunk őt napközben. De a célt kitűztük. Tavasszal új istállót építünk számukra és véglegesen az övéké lesz a „vakló legelő”.
Ehhez azonban először meg kell gyógyulnia!
Angyalok! Drukkoljatok nagyon a szépfiúnak!
Sajnos az állatorvos és a kovács költségei is hatalmas terhet rónak Lómentésünk kasszájára. Kérjük, ha tehetitek támogassátok Tündér Palkó és Gipsy King felépülését. Bármilyen apró segítségnek nagyon örülünk.
Támogathatjátok őket Virtuális örökbefogadással az adatlapjukon keresztül:
Tündér Palkó: ADATLAP
Gipsy King: ADATLAP
Közvetlen bankkártyás utalással ITT
Bankszámlaszámunk: 11710002-20083777
Külföldről történő utaláshoz:
IBAN: HU62 1171 0002 2008 3777 0000 0000
SWIFT (BIC): OTPV-HU-HB
OTP Bank / Budapest, 1102 Kőrösi Csoma sétány 6.
EURO számlánk: 11763103-13106883
Külföldről történő utaláshoz:
IBAN: HU15 1176 3103 1310 6883 0000 0000
SWIFT (BIC): OTPVHUHB
OTP Bank / Budapest, 1102 Kőrösi Csoma sétány 6.
PayPal utalással: info@noeallatotthon.hu
a megjegyzés rovatba kérjük beírni Lómentés!
Illetve a NOÉ Állatotthon ADHAT Segélyvonalán, melyre mostantól SMS is küldhető!!!!!
Hívd a 13600-as telefonszámot (mindenféle előhívó nélkül!), majd az automata bejelentkezése után add meg a NOÉ Állatotthon kódját: 63 !
Ha könnyebb az sms, akkor a 13600-as számra küld a 63 -at. Egy telefonhívás vagy egy üzenet értéke 250 Ft. Ennyit kapunk, és ennyit is számláznak az adott telefonszámlára!
Jelenleg a T-Home és T-Mobile, valamint a Telenor, Vodafone és az Invitel hálózatából érhető el a szolgáltatás.
Köszönjük!
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.
Megosztom a Facebookon