Birkanyájas szép napok, avagy Adj nevet a birkáknak!
2014.07.09.
Idén tavasszal egy egész birkanyájjal lettünk "gazdagabbak". A nyáj Felhő barikánk családja, akiket borzasztó körülmények között, éheztetve tartottak. Hatósági eljárás keretében sikerült megmenteni őket. Gyapjúikat, körmeiket rendbe hoztuk, szépen elkezdetek kigömbölyödni és tökéletesen funkcionálnak biofűnyíróként is. :) Ismerjétek meg Felhőcske családját és a szomorúnak indult, de mára hepiendbe hajló történetüket.
Valamikor Újév környékén érkezett az első segítségkérés, mely szerint egy 8 fős birkanyájnak lenne segítségre szüksége. Az őket istápoló lelkes állatbarát, Eszter, t9bb, mint egy éve gondoskodik róluk, és látva kétségbeejtő helyzetüket megindította az elkobzásukra vonatkozó hivatalos eljárást. Igazából már csak egy dolog hiányzott, kellett találnia egy helyet, hogy ha sikerül megmenteni őket, akkor legyen hol új életet kezdjenek és a mentő akció vége ne a vágóhíd legyen.
A NOÉ Állatotthonban korábban már éltek birkák, így van tapasztalatunk velük. Bátran és boldogan mondtunk igent rájuk.
Semmit nem tudtunk róluk, csak annyit, hogy egy magánszemély sanyargatja őket Budapest belterületén, illetve kaptunk néhány titokban készített fényképet.
Az eljáró hatóság kérésére azonnal megadtuk a befogadó nyilatkozatot, így már csak a hivatalos határidők őrjítő lassúságát kellett kivárni.
Január - február fordulóján, amikor eljött a bárányok születésének ideje sajnos a helyzet a korábbihoz képest is sokkal rosszabbra fordult a hírek szerint. Sorban születtek és haltak meg a kisbárányok, de olyan is volt, hogy anyajuh halt meg ellés közben. Mindez elkeserítő volt, de sajnos várható, hiszen éhező, csontvázzá soványodott állatok képtelenek utódnevelésre.
A hatóságot mind mi, mind a nyáj védőangyala Eszter is napi szinten sürgettük és képtelenek voltunk / vagyunk felfogni, hogy lehet néhány papír előrébb való, mint az állatok élete.
Február 11-én kétségbeesett hívás érkezett Esztitől. Újabb kisbárány született. Még ugyan él, de a mamája nem tudja szoptatni, a pici helyre összezsúfolódott és kiéhezett állatok lökdösik, a kos bántja. Azonnal cselekedni kellett, Eszter tűzön-vízen át megszerezte a kisgyapjast, mi pedig vállaltul a kézből nevelését.
Így érkezett meg hozzánk Felhő, a csodaszép barna kisbárány. Kihűlve, soványan, kiszáradva, DE ÉLT és ez volt a legfontosabb. Kecsketejjel kezdtük nevelni, és hála az égnek sikerült megerősítenünk. Egy probléma volt, sőt van csak vele, mivel Felhőcske velünk nőtt fel, mindennek érzi magát csak birkának nem. Ő szívesebben barátkozik cicával, kutyával, gyerekkel - de azt, hogy Ő birka, kikéri magának!
Felhő bekerülésének és az első néhány napnak a története elolvasható I T T ! ! !
Most hogy Felhő velünk élt, még inkább éreztük azonnal segítenünk kell a többieken is. Már majdnem március vége volt, mikor végre elindulhattunk a szerencsétlen nyájért. Ott aztán újabb meglepetés ért minket, mert az eredetileg ismert 1 kos, 5 anyajuh nyájhoz bónuszként 1 késői születésű, szintén majdnem teljesen barna kisbárány is adódott. Szerencsére Ő jól volt, a mamája ugyan magát emésztve, de tudta szoptatni.
Az is kiderült, hogy az állatok sorsáért egy idős, magáról is gondoskodni alig tudó ember a felelős, már ha ilyen állapotban lehet felelősnek nevezni. Ilyen esetben szerintünk inkább a család, a közvetlen környezet a felelős ... de ez egy másik történet ... :(
Mindenki nagy szeretettel üdvözölte az új csapatot, kicsiket és nagyokat! :)
El sem tudjuk mondani mekkora megnyugvás volt őket itt tudni az Állatotthonban, biztonságban. Természetesen szigorú karanténba kerültek, hiszen sem oltásuk, sem egyedi azonosítójuk nem volt. Azonnal kerítettünk birkanyírót, hogy megszabadítsuk őket a páncélként rájuk tapadó koszos és fekáliával szennyezett gyapjútól, sőt ami még ennél is sokkal fontosabb volt rendbe rakták a körmeiket. Borzasztó állapotban volt mindnek, csoda, hogy lábra tudtak állni és menni tudtak ezekkel.
Orvosi vizsgálat és kiemelt takarmányozás következett, majd amikor az állapotuk engedte, oltás, parazitamentesítés. Illetve a kos és az időközben igen csak szépen megnőtt Felhő elvesztette a koronaékszereit is.
A karanténidejük lejárt után az egész nyáj átköltözött egy sokkal tágasabb és kényelmesebb helyre, már szépen kezdenek gömbölyödni. Az apró lányka is óriási ütemben fejlődik, sokszor már alig lehet megkülönböztetni a nagyoktól. Mi továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk a táplálásukra, nagyon szeretik az almát, a zsenge répát, salátát. A kondíciójuk javítására még kapnak bárányindító tápot, de természetesen a fő táplálékuk a széna. Illetve nagyon jól tudjuk "használni" őket, mint biofűnyíró is.
Amikor megérkezett a nyáj és az állatorvostól engedélyt kaptunk megpróbáltuk Felhővel a családegyesítést, de Felhő köszöni szépen nem kér a "buta" birkákból, Ő inkább mostanában Panka szarvasborjúnkat terelgeti az élet rögös útján. Így van ez, ha az embert, akarjuk mondani a bárányt állatvédők nevelik ...
Viszont van egy komoly gond a nyájjal, a mai napig nincs nevük. Jelenleg csak kosocskának, babának és színjelzésük szerint emlegetjük Őket. Ennek most már gyorsan véget kell vetni, hiszen úgy tűnik jól vannak, jól érzik magukat nálunk, hát Ők is megérdemlik, hogy saját, igazi nevük legyen!
A birkanyáj Felhőhöz hasonlóan haza nem vihető, de legyél Te az első virtuális örökbefogadója egyiküknek és Tiéd a jog a névadásra! Így most nem csupán a neved feltüntetésével tudjuk megköszönni a támogatásodat, de egyik védencünk keresztszülőjévé is válhatsz!
Akármelyiket választod, jó döntesz, hiszen azon túl, hogy nagyon hálásak és élvezik az új életet, mindegyik egy igazi egyéniség.
Virtuális örökbefogadás az adatlapjukon keresztül lehetséges!
Itt van mindjárt a kis bárány, aki meglepetésként érkezett. Mikor végre elmehettünk kiszabadítani a nyájat, akkor ott botorkált a nagyok között. Gyönyörű barna foltocskáit mára már kezdi kinőni, de bájos arca és kíváncsi kedves természete megmaradt.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
A nyáj feje a KOS. Nagyon kedves és minden nagyon érdekli. A nőstények nagyon figyelik, mindenhova követik és bár többé már nem lehet apa, de azért még igazi vezére a nyájnak. A legszebb éke duplán csavart szarva.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
Ez az anyajuh a nyáj szerintünk legöregebb tagja, aki már a legtöbb rosszat látta az életben. Ennek megfelelően nagyon fél, óvatos, a többiekkel ellentétben még a várva várt finom falatok sem elég meggyőzőek számára, hogy 3 méternél közelebb jöjjön az emberhez.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
Ez az anyajuh a nyáj egyik legkedvesebb tagja.Bár Ő is félénk, amin nem is csodálkozunk. Ám ha az ember egy kis szelíd erőszakkal megközelíti, nagyon szívesen belesimul a simogató kézbe.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
Ennek a szépséges anyajuhnak mind a négy lábaszára és a pofija barna, leginkább innen tudjuk megkülönböztetni. Ő bátrabb birkák népét képviseli, szívesen érdeklődik, barátkozik.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
Ez az anyajuh a legkisebb bárányka anyukája. Mivel hébe-hóba még szoptat, ezért talán Ő még mindig a legsoványabb a nyájban. Az aprócska kisbárány lassan önálló nagy bárány lesz már, így reméljük a mamája is hamarosan összeszedi magát.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
A legnagyobb darab a nyájban. Lassan igaz lesz rá, hogy könnyebb átugorni, mint megkerülni. No nem baj, éhezett és sovány volt jó hosszú ideig. Méretéhez képest talpraesett is, szívesen barátkozik, kíváncsiskodik.
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS - NÉVADÁS!
Természetesen, aki a kis identitászavaros, de édes, kedves növendék bárányunkat, Felhőt szeretné virtuálisan örökbefogadni és ezzel támogatni, megteheti Felhőcske adatlapján keresztül!
ADATLAP - VIRTUÁLIS ÖRÖKBEFOGADÁS!
Minden támogatás nagyon jól jön, hiszen a 8 birka speciális táplálása, oltása, parazitamentesítése igen csak nagy falat számunkra és a kongó pénztárcánk számára!
Aki kilátogat az állatotthonba, az személyesen is megismerkedhet az egész nyájjal, akik általában, hacsak nincsenek biofűnyíró funkcióban, a gazdasági udvar bejárat melletti elkerített sávjában találhatóak. Illetve Felhővel is, aki rendszeres résztvevője programjainknak, az oktató csoporttal jár iskolákba, óvodákba, szabad idejében pedig vagy az Állatotthon játszóterén bandázik Zsebibaba vadmalacunkkal, vagy a nagyröpdében pesztrálja Panka szarvasborjút! Mindannyian szívesen fogadnak némi répát almát, salátát!
Nagyon köszönjük a támogatásotokat!
És köszönettel tartozunk Esztinek is, aki hosszú hónapokon, éveken keresztül gondoskodott róluk, aki elindította a hivatalos eljárást, aki nem adta fel, végig csinálta, nem mástól várta a megoldást, pedig mind fizikailag, mind lelkileg borzasztó nehéz volt!!!!! Köszönjük, köszönjük, köszönjük!
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.
Megosztom a Facebookon