Kutyáink téli ápolása
2012.02.11.
Téli bőrápolás
Télen az alacsony páratartalom és a hideg szél okozza a legtöbb bőrproblémát, de nem csak nálunk embereknél. A lakásban tartott kutyáknál gyakran előforduló probléma, hogy a kutya bőre kiszárad és hámlani kezd. A problémát a fűtés és így a száraz levegő okozza. Megelőzhető, ha párologtatót, vagy hidratáló krémet használunk.
• Száraz, hideg időben kerüljük a fürdetést, ugyanis ezzel eltávolítjuk kedvencünk bőréről az olajos védőréteget, mely megvédené a kiszáradástól. Ha a fürdés elkerülhetetlen, akkor használjunk zabliszt-alapú sampont, amely segít visszaállítani bőre pH-értékét. Fürdés után pedig kenjük be speciális (kutyáknak való) hidratálóval.
• Keféljük szőrét gyakran, mellyel eltávolítjuk a kócot és egyéb oda nem illő dolgokat.
• Etessük jó minőségű táppal, mely a benne található vitamin-tartalomnak köszönhetően fényessé, ápolttá teszi a szőrét. Kerüljük a "pótétkezéseket" és ne javítsuk fel ételét zsírral vagy olajjal - ha csak állatorvosunk nem javasolja.
Téli talpak ápolása
A havon és a jégen való sétálás bizony fájdalmas élmény lehet kutyusunknak! Ilyenkor nem a hó az igazi bajforrás, hanem amit rászórnak: a só, vagy egyéb csúszásgátló, olvasztó anyag. Miközben kutyusunk sétál a havon, ezek az anyagok beleragadnak a mancsába, és kikezdhetik a lábát, nem beszélve arról, hogy hazaérve kedvencünk lenyalogatja magáról és akár meg is betegedhet. Ezért nagyon fontos, hogy törődjünk kedvencünk mancsaival!
• Minden séta után mossuk meg lábát! Ezzel eltávolítunk minden olyan anyagot, melyek kiszáríthatnák a mancsait. Téli fagyos időben ellenőrizzük az udvarban tartott kutyusok lábát is, főleg ha az egyikre sántít, vagy sűrűn nyalogatja a talpát.
• Hozzuk rendbe a mancsok közötti szőrt, ezzel csökkenthetjük annak kockázatát, hogy túl sok jégkristály és sós-havas anyag ragadjon be a mancsszőrök közé.
• Kenjünk mancskrémet, vagy vazelint az ujjak és talppárnák közé, különösen akkor, ha hosszú sétákra készülünk.
• Ha ebünk lábai érzékenyek, vagy tényleg nagy kint a hó, akkor ne habozzunk, adjunk rá neoprénből készült hócipőt! Először kicsit furcsán fog benne járni, de aztán megszokja, és hamar hozzászokik a kellemes érzéshez.
Naponta ellenőrizzük a szabadban tartott kutyák itató edényét, nem fagyott -e be az ivóvízük.
Továbbá a kertben tartott kutyák alá ne tegyünk rongyokat vagy szivacsot. Egyrészt nagy valószínűséggel szétrágja, széttépi temperamentumtól függően, de ha nem, és a házban marad, akkor átvizesedve tüdőgyulladást okozhat. A legjobb megoldás ha szalmázzuk a kutyaházat, vagy műanyag hőfüggönyt szerelünk a kutyaház bejáratára. Műanyag helyett használhatunk szőnyeg- vagy rongydarabot, de nagy valószínűséggel ezt gyakran kell cserélni.
Gyakori tévhit, hogy a jég és a hó nyalogatása helyettesíti a friss vizet! Ez nem igaz.
A kutyák többsége szereti a havat enni. Ezt ne engedjük, mert mandulagyulladáshoz, esetleg hasmenéshez vezethet.
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.
Megosztom a Facebookon