Noé Állatotthon Logo


1122


English English Deutsch Deutsch Etikus adománygyűjtő szervezet
Gazdikereső kutyák
Gazdikereső cicák
Egyéb gazdikeresők
Talált kutyák
Állandó lakóink
Gazdira találtak
Elhunytak
Lakossági hirdetések
Adomány
Önkéntesek
Támogató Klub
Feliratkozás hírlevelünkre:

Elolvastam az Adatvédelmi tájékoztatót

KeverékKutya Webshop

Etikus Szervezet
Főoldal Rólunk Elérhetőségek Segítség Örökbefogadás Támogatók

 
 

Miért is fontos a lovak körmölése?
2011.05.12.

A lovaknak ideális esetben 6 (maximum 8) hetente pataszabályozáson, úgynevezett körmölésen kell átesniük. A körmölés rendszerességének időtartama lovanként, sőt, évszakonként is változhat – ugyanúgy, mint az ember körme vagy haja, a lovak patája sem ugyanúgy nő. Télen a köröm lassabban nő, ilyenkor – hacsak különösebb pataprobléma nem áll fönn – elég 10 hetente szabályozni a patát; tavasszal, az ásványi anyagokkal és nyomelemekben bővelkedő friss fű felfrissíti a szervezetet és 6-7 hetente szükségessé válik a körmölés. Sajnos a lovak körmölése „civilizációs betegség”, hiszen a vadlovak naponta több 10 kilométert tesznek meg legelés közben, így természetes módon kopik a patájuk. A természetes szelekció miatt pedig a nem szabályos pataalakulások is ritkák, hiszen ezek a lovak képtelenek tartani a tempót a ménessel. A háziasított lovaknál ez természetesen nem így működik, ezért van szükség patkolókovácsra.

Állatotthonunkban a lovak nagy része rendelkezik valamilyen pataproblémával, amit idős koruk, örökletes szerkezeti gyengeség, vagy régebbi rossz tartáskörülményeik okoztak.

Gazsinak előző gazdái annyira elhanyagolták a patáját, hogy az eltorzult pata miatt a csüdízülete is deformálódott. Pataszabályozása sajnos nagyon hosszadalmas munka lesz, hiszen a pata „helyreállítása” nem történhet meg egyetlen alkalommal, az eldeformálódott ízületre is tekintettel kell lennie patkolókovácsunknak.

Tündér Palkó régebben patairha-gyulladással küszködött. Szerencsére sikeresen kigyógyult belőle, de a betegség nem múlt el nyomtalanul, patája erősen megrokkant, mely miatt 6 hetente mindenképpen szabályozni kell patáját, hiszen enélkül szinte fájdalmas lenne neki a járás is.

Patairha-gyulladás: „A patairha-gyulladást legtöbb esetben a túl energiadús takarmányozás váltja ki, ezért is tartják a patairha-gyulladást a lovak klasszikus "jóléti" betegségének. Kialakulásának emellett azonban számtalan más oka is lehet. A diagnózis felállítása után azonnal el kell kezdeni a kezelést a komolyabb következmények elkerülése érdekében.
Patairha-gyulladás esetén fokozatosan károsodik a pata ún. felfüggesztő apparátusa, ami a patafal és az irharéteget összekötő, szorosan összeillesztett lemezréteget terheli leginkább. Az irharéteg másrészről szoros összeköttetésben van a patacsonttal is. Különböző okok vezethetnek ahhoz, hogy ezek az összeköttetések meglazuljanak, így a patairha-gyulladás kialakuljon.”




Gazsi csámpás patái:



Birs lovunknak súlyos, idült patahenger gyulladása van, neki szintén létszükséglet, hogy gyógykörmölésben jártas szakember végezze el a rendszeres pataszabályozást, hiszen az ilyen betegségben szenvedő lovaknak speciális körmölésre van szükségük, hogy a beteg, fájós területeket tehermentesítsék.

Patahenger gyulladás: „A nyírcsonton s a mély ujjhajlító ínon fellépő heveny vagy idült gyulladás. Heveny formáját a túlzott megterhelés okozhatja, akár vágtában, ugrásban, különösen mély talajon.
Az idült forma lassan, észrevétlenül fejlődik ki. Minden olyan behatás elősegítheti, amely a pata hátulsó harmadának, sarokfali részének fokozott megterhelését okozza, így a hegyesszögű pata, a túl rövid sarokfalak, rövid patkószárak. Az elülső végtagon gyakoribb az elváltozás.
A beteg lábával nem szívesen tolja el magát a ló a talajtól, ezért ezzel rövidet lép. A patahenger-gyulladás csökkentésére a patahenger megterhelését kell szabályozni, sarokfalmeghagyással, hátrafelé vastag szárú patkóval, patkósarok-becsavarással stb.”


Viperának idekerülésekor nagyon csúnya bakpatái voltak. Ezt az elváltozást nagyon hosszadalmas munkával tudja csak a gyógykovács helyrehozni. Amióta hozzánk került, nagyon sokat sikerült alakítani a patáin, de még közel sem tökéletes.

Bakpata: „más néven meredek pata. Olyan alakulása a ló patájának, melynél a fokfal a vízszintes vonallal 60°-nál nagyobb szöget képez. Oldalról nézve az ilyen patán a fokfal igen meredeknek, egyes esetekben majdnem függőlegesnek látszik és ilyenkor a sarokfal majdnem olyan magas lehet, mint az előbbi. Ennek megfelelőleg a talp kelleténél domborúbb, járáskor pedig a fokfal sokkal erősebben kopik, mint a sarokfalak.”


A két véglet: A kép bal oldalon úgynevezett „papucs” pata, a jobb oldalon pedíg bakpata látható.

Az itt felsorolt problémák miatt tehát nagyon fontos, hogy olyan gyógykovács szakember végezze lovaink körmölését, aki folyamatosan korrigálni tudja a rosszul növő patákat. Biztosan van olyan kovács, aki sokkal olcsóbban dolgozik, de nem kockáztathatjuk meg azt, hogy egy kevésbé tapasztalt, pataproblémákhoz nem értő kovács esetleg rosszul körmölje meg a lovainkat. Egy rossz körmölés nagy fájdalmakat okozhat a lovaknak járás közben, az ízületeknek sem tesz jót, és egy elrontott, félrekörmölt patát helyrehozni már sokkal nehezebb, mint az állapotot fenntartani.

A lovainkat már jó ideje ifj. Mészáros István (www.patkolokovacs.hu) körmöli, akinek személyében egy nagyon korrekt szakembert ismerhettünk meg. Nem csak kijön és elvégzi a munkáját, hanem minden alkalommal tüzetesen végignézi, ellenőrzi a lovak patáját, sőt, tapasztalatával, türelmével nekünk is rengeteget segít, hiszen viselkedésproblémás lovainknak így nem rossz élmény a körmölés. A Telivért, ArabBarbiet, Viperát és Kölyköt korábban csak bódításban lehetett körmölni, mára Vipera kivételével mindannyian nyugodtan, idegeskedés nélkül tűrik a műveletet. Viperáról tudni kell, hogy erős bódításban is úgy rúg a kovácsra, mint a géppuska, kevés kovács vállalna el egy ilyen lovat.

Munkában a kovács:


A teljes ménes végigkörmölése (15 ló + Koksz + Tóth Ottó) közel 90.000 Ft-ba kerül, ami rendszeresen nagy terhet ró az Állatotthonra.

Kérjük, amennyiben lehetősége van, támogassa lovaink körmölését. A megjegyzésbe kérjük beleírni: Lómentés
Lovainkat virtuális örökbefogadással is támogathatja.

Bankszámlaszámunk:
11710002-20083777
Külföldről történő utaláshoz:
IBAN: HU62 1171 0002 2008 3777 0000 0000
SWIFT (BIC): OTPV-HU-HB
OTP Bank / Budapest, 1102 Kőrösi Csoma sétány 6.

Lómentő csoportunknak az alább felsorolt tárgyi adományokra van a legnagyobb szüksége:
villanypásztor szalag
lótáp (bármilyen), lovaknak való vitaminok
nyalósó
lenmag
korpa, árpa, zab
lóápoló eszközök (vakaró, patakaparó, szőrkefe)
sörény vagy szőrfény
kötőfékhez való hosszú vezetőszár

Támogatását ezúton is köszönjük!



Megosztom a Facebookon
 
     

Kapcsolódó cikkek:
További cikkek a témában