A macskák átlagosan 5-7 hónapos koruk környékén válnak ivaréretté. Innentől kezdve tehát bármikor számíthatunk a nem kívánt szaporulatra, ami egy kijárós cica esetében abszolút kontrollálhatatlan. A lakásban tartott macskánál ugyan megúszhatjuk a baby boom-ot, de egy sor, az ivaros állatokra jellemző viselkedési formát nem. Mire is gondolunk pontosan?
Az ivaros kandúr jelölni kezdi a területét a lakás különböző pontjain, a szúrós szagú vizeletet szinte lehetetlen eltüntetni. A nőstény macska a párzási időszakot hangos, panaszos nyávogással jelzi a külvilágnak, mely évente többször, több napig eltarthat. Általánosságban nyugtalanabban, ingerlékenyebben viselkednek ilyenkor az állatok, több együtt tartott állat esetében agresszióra hajlamosak lehetnek.
Kóbor cica kölykeivel az utcán
Ha mindezekhez még azt is hozzátesszük, hogy – az ivarérett állapot elérése előtt történő – ivartalanítással kedvencünk egészségét is védjük, élettartamát nagymértékben megnövelhetjük, akkor igazán könnyű megérteni, hogy az állatorvosok nagy része is a minél hamarabbi ivartalanítást javasolja.
Nőstény macskáknál 90 %-al csökkenthető a
tejmirigy rák valószínűsége, a méh gennykórja. A halálos, fertőző betegségek, a FeLV, FIP és FIV esélye jelentősen csökkenthető. Ezek a betegségek testnedvekkel terjednek, így az ivarzáskori (már önmagukban is igen komoly sérülésekkel járó) csetepaték és a párzás, a fertőzés legalkalmasabb táptalajai. A fertőzött nőstény a betegséget utódainak is továbbadhatja. A kandúrok hatalmas területeket bebarangolhatnak ilyenkor és rengetegen esnek autóbalesetek áldozatául.
AIDS-es cica
Mit nyerhetünk tehát az ivartalanítással? Egészségesebb, hosszabb életű, nyugodtabb és
békésebb macskát, akivel – legyen az kandúr, vagy nőstény – könnyedén együtt lehet élni a lakásban, de nagyobb biztonságban tudhatjuk a kertben is. Ez már önmagában sem megvetendő előny, de gondolkodjunk csak tovább egy pillanatra: ivaros nőstény cicánk, félévente minimum 4-6 apró kölykével mit is fogunk pontosan csinálni? Elfogytak a cicára váró ismerősök és minden menhelyen teltház van? Igen, ez hipp-hopp így lesz, kár áltatni magunkat.
Mi legyen hát a felesleges szaporulat sorsa…? – mélázik magában az egyszeri, nemtörődöm macskatulajdonos. Kidobjam egy zacskóban a legközelebbi kukába?Fojtsam meg őket? Esetleg csapkodjam a falhoz a szőrős csöppségeket? A tejet termelő mamacica, aki begyulladt mellbimbókkal várja haza a kicsinyeit, már csak „hab a tortán”…
Igen, drasztikusan hangzik, de sajnos így van. A legtöbb Magyarországon feleslegesen
megszületett kismacska sorsa ez. A felelős állattartás hazánkban még csak gyerekcipőben sem jár, mert ahhoz először lábra kéne állnia…
Kartondobozban kidobott, elázott kiscicák
Ha akár egyetlen kijárós, ivaros cicánk van, akit nem ivartalanítottunk, akkor 4 év alatt
átlagosan 10.368 kiscica élete múlik rajtunk! Ez óriási szám. Csak hogy érezzük a súlyát, még egyszer: több mint tízezer élet…
Az utcán nevelkedett, oltatlan csöppségeknek persze csak a töredéke éli meg a felnőttkort, legtöbbjük még kölyökkorban fájdalmas és hosszas szenvedéssel teli betegségek, balesetek, fertőzések áldozata lesz. Vajon ha meglátunk egy éhes, koszos, beteg, vagy sérült, árva kiscicát, eszünkbe jut, hogy a mi macskánk kölyke is lehet…?
Macskanátha következtében kialakult szemfertőzés
A felelőtlenség mellett, sajnos sok alaptalan tévhit is kering az ivartalanítással kapcsolatban, időnként még állatorvosi ellenjavallatokkal is találkozhatunk. Próbáljuk meg pontokba szedve eloszlatni a leggyakoribb ködöket és a legabszurdabb
ellenérveket.
1
Húgykövesség kialakulásának veszélye. Ha már az állatorvosokat emlegettük, akkor íme:
állatorvosilag bizonyított tény, hogy az ivartalanítás nem okoz húgykövességet. Az alsó húgyúti betegséget, a húgyúti kristályok kialakulását és az elzáródást ugyanis leginkább helytelen takarmányozási és vízfogyasztási szokások okozzák. A fő bűnösök a stressz, a táplálék nem megfelelő összetétele és a genetika. Az ivartalanítási műtétnek nincs köze a húgyutak összeszűküléséhez, ellenben megfelelő táplálással nagyban hozzájárulhatunk az ilyen típusú betegségek elkerüléséhez.
2.
Legalább egyszer meg kell tapasztalni az anyaság csodáját. Ne felejtsük el, hogy nem tudatosan családot tervező emberekről, hanem ösztönök által vezérelt állatokról van szó! Egy állat megközelítőleg sem úgy éli meg az anyaságot, mint az emberek, még akkor sem, ha kevés olyan mintaanyuka van, mint a kölykeit megfelelően nevelő mamacica. Ezek akkor is ösztönök, az anyaság hiánya garantáltan nem fog lelki törést okozni (a kandúrok apatudatáról meg talán szót se ejtsünk). A vemhes anyaállat ivartalanítása (ami az anyaállatra semmilyen veszélyt nem jelent) is sokszorosan humánusabb megoldás, mint a kidobott, megkínzott, szenvedő kiscicák áradatával szembesülni.
3.
Olyan aranyosak a kiscicák, babázni akarok. Igyekszem minden udvariasságomat
megtartva a játékboltok plüsscica kínálatát ajánlani. Életekkel, sorsokkal nem játsszunk!
Aki ezt nem tanulta meg felnőtt korára, az még azt sem érdemli meg, hogy az anyaállat
életét rábízzák.
Kidobott kiscicák-mind meghaltak
4.
A műtét csonkítás, elveszi a kandúrok férfiasságát, a szex örömét. Nagyjából
mondhatnánk, hogy lásd, mint fent, de azért az ismétlés kedvéért: az állatoknál ösztönökről és nem tudatos énképről van szó! A kandúrok nem méricskélik össze, hogy kinek nagyobb a… bajsza, tehát főként kedves férfi gazdik: ne aggódjanak, hogy a saját férfiasságuk csorbát szenved attól, hogy ivartalanított kandúrjuk van. Az ivartalanítástól az Önök …hm…, bajsza még nem lesz kisebb, nem tűnik el…
Mentett cica, ivartalanítás és sérvműtét után. Egészséges, egy két boldog gazdis...
5.
A műtét veszélyes, kockázattal jár. Így van, minden műtétnek van egy bizonyos
kockázata, a vakbélműtétnek is. Ugyanakkor az a rengeteg, hosszú távú egészségügyi előny, amit ezzel a ma már rutinműtétnek számító beavatkozással nyerhetünk, a mérleg nyelvét mégis csak egyértelműen az ivartalanítás felé billenti, nem csak erkölcsi, hanem orvosi szempontból is.
6.
A műtét túl drága, nem engedhetem meg magamnak. Az állatorvosi költségek valóban
nem alacsonyak, ugyanakkor a fertőzések, betegségek, sérülések és szövődményeik
gyógykezelésével biztosan sokkal jobban ki fog ürülni a pénztárcánk. Az ivartalanítás
egy előre kalkulálható összeg, senkit nem kéne, hogy meglepetésként érjen, hogy hoppá, ivarérett lett a macskám, nem is számítottam rá. Senkit, aki felelősen gondolkozik és tervez. A felelős állattartás azt is jelenti, hogy ezekkel a teendőkkel, kiadásokkal még az örökbefogadás előtt számolunk.
Gondoljunk arra, hogy az ivartalanítás árát egész életében csak egyszer kell kifizetnünk. Ha előre tudjuk, hogy ezt nem engedhetjük meg magunknak, akkor nem jó életszakaszt választottunk a macskatartásra.
És végezetül kanyarodjunk megint vissza egy kicsit a nem kívánt szaporulatok kérdéséhez. Az állatvédelem, a felelős állattartás alapja az ivartalanítás. Globálisan is sokat segíthetsz a kidobott, magára hagyott kiscicák életének megmentésében, ha
Te is
ivartalanítod a macskád! Ha a környezetedben terjeszted az ivartalanítás fontosságát, ha
akár csak egyetlen ismerősödet meggyőzöd, azzal már évente 12, 4 év alatt pedig több
mint 10.000 cicát menthetsz meg, esélyt adva a menhelyeken zsúfolásig megtelt állomány gazdihoz juttatására. A helyzet nem holnapután fog javulni, még csak nem is a
jövő héten. De a hosszú távú megoldás egyértelműen az ivartalanítás. Ez mindannyiunk közös morális felelőssége.
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.