Idén is arra kérjük az állatbarátokat: ne vásároljanak felelőtlenül kisnyuszit, kiscsibét a gyerekeknek. Ehelyett április 8. napján, vasárnap (11-14 óra között) szeretettel várunk minden érdeklődőt kortól függetlenül az állatotthonba nyuszisimogatásra.
Az állatotthonba rendszeresen adnak le hontalanná vált vagy egyszerűen csak megunt nyulakat.
A nyuszik megvásárlásakor sokan nem gondolják át, milyen felelősség egy kisállat. Akárcsak egy kutya vagy macska, a nyuszi is folyamatos gondoskodást, figyelmet, állatorvosi ellátást igényel és persze õt sem lehet feltenni a polcra, ha nyaralni megy a család.
A húsvéti ünnepek elõtt a várost elárasztják a bébinyulak; a legtöbb állatkereskedés a jó haszon érdekében több tucat nyulat raktároz fel, de nem ritka az utcai árusítás sem, annak ellenére, hogy utcán állatot árulni tilos.
A fiatal nyulakat abnormálisan korán elválasztják anyjuktól, bedobozolják, majd korántsem humánus körülmények között a városokba szállítják, ahol több ezren végigtapogatják õket, mire vevõre találnak. Jó esetben az állatok nem sok idõt töltenek élelem és víz nélkül, de gyakran előfordul, hogy épp csak megérik, hogy hazavigyék õket a vásárlók, órák múlva elpusztulnak a kiszáradástól és az elmúlt napokban átélt stressztõl. Néha így járnak azok a meglepetésnek szánt nyuszik, csibék is, melyeket a szekrény mélyére vagy a hideg pincébe dugnak el a szülõk Húsvétig.
Ha ezt a rengeteg megpróbáltatást mégis túlélte az állat, akkor a csemeték további egy-két hétig nyúzhatják őt módszeresen. Napok múlva a szülõk rájönnek, mekkora teher egy kisállat, hiszen a gyermek esetleg nem gondoskodik róla megfelelõen; büdös, mindenhova odapiszkít, hullatja a szőrét-tollát vagy épp lerágja a tapétát. Ekkor pedig vagy házilag "elteszik láb alól", vagy kirakják az utcára, ahol kutyaeledelként vagy elütve végzi; mindkét megoldás 2004 óta bűncselekmény és két évig terjedõ szabadságvesztéssel, pénzbírsággal és közmunkával büntethetõ!
Természetesen a nyúlvásárlás lehet felelõs döntés is!
Ha jól átgondoltuk, milyen teher és költség egy nyusziról gondoskodni és meg tudjuk teremteni számára a megfelelő körülményeket hosszú távra, akkor bátran választhatunk magunknak házikedvencként nyulat.
Természetesen a nyuszinak is szüksége van állatorvosi ellátásra, parazita-mentesítésre és oltásokra, így a vásárlás után azonnal keressünk fel egy állatorvost és vizsgáltassuk meg új kedvencünket.
A kis nyuszi ugyan metszőfogakkal jön világra, ám a többi foga csak pár hónapos korában bújik ki, ami erõteljes nyálzással és rágási kényszerrel jár együtt, így bármit szívesen megrág, ami az útjába esik.
A nyuszi természetesen nem szobatiszta, ám kis kortól való állandó foglalkozással, gondos odafigyeléssel megtanítható a szobatisztaságra.
Ne feledjük: a nyúl növényevő, ezért szálastakarmányra és vízre van szüksége. Semmiképpen ne adjunk neki csokoládét; inkább sárgarépával, káposztával vagy boltban kapható nyúltáppal kedveskedjünk neki. Ha túl szűk helyen, ketrecben tartjuk, könnyen lehangolttá, agresszívvá, félőssé válhat, így gondoskodjunk számára megfelelõen nagy élettérrõl és napi futtatásról.
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.