Persze a legtöbben nem pont erre gondolnának…
Éppen ezért nézzük is a lényeget:
Mikor családunk cicával gazdagodik, biztosak lehetünk abban, hogy többek között egy bizonyos felszerelési tárgyra mindenképpen szükségünk lesz: egy almos dobozra.
Vegyük csak a bent lakó illetve hazajáró cicákat: utóbbiak is előszeretettel használják - a sajátjaimat megfigyelve -, ha jól választunk almos tálcát és almot, kintről hazatérve egy nagy hancúr után a benti helyen végzik el dolgukat, és még véletlenül sem kint, a szabad ég alatt a friss, puha földön. Na jó itt a területvédés is biztosan közrejátszik. :-)
Fontos kiscicánk méreteit figyelembe venni. Ha nagyon magas az alomtálca, nem tud majd belemászni és elveszi a kedvét ettől a mutatványtól, ezért más helyet kereshet. Ez pedig nekünk, gazdiknak, nem biztos, hogy szimpatikus lesz. Ahogy nő a cica, az almos tálca méretét is célszerű növelni, hogy elférjen benne, meg tudjon benne fordulni, és ha dolgát végezte, legyen helye a "takarításra". A cicák a piszkot kis karmaikkal mindig befedik, így végzik el a dolgukat.
A következő fontos kérdés: milyen cica WC-t válasszak?
Léteznek a hagyományos fedél nélküli, illetve a fedeles változatok is, sőt, a minap olvastam öntisztító gépezetet macskaalomhoz. Ez persze nem lehet rossz, de a cicakaki és pisi takarítás nálam olyan része a cicatartásnak, mint a dorombolás és fini bújcsi. Nem adnám oda semmiért! Ettől leszek Én igazi gazdi :-)
Mindenki maga dönti el, milyet szeretne… Illetve bocsánat,
NEM!!! Ahogy minden másban, úgy ebben a kérdésben is a cica dönt :-) Figyeljük meg szokásait, így rájöhetünk, melyik az ideális számára. Ha szereti szétszórni és körbehordani, esetleg hancúrozik az alomban, mindenképp fedeles doboz beszerzése ajánlott. Feltéve, ha nem zavarja cicánkat a bezártság... Mert ilyen is van.
Mikor megvan a megfelelő méret és forma, el kell dönteni, hová is tegyük ezt a csodadobozt. Nagyon fontos szabály: a cica nem szeret ott enni és aludni, ahol a dolgát végzi. Ő nagyon tiszta állat, ezt vegyük figyelembe. A másik fontos kérdés itt, a nyugalom. Mi emberek is nyugodtan, saját kis világunkban (csukott ajtóval) intézzük ezt a dolgunkat, és ha a csukott ajtót nem is, de a nyugalmat biztosítani kell kis kedvencünknek. Ezért az almos dobozt helyezzük egy nyugodt, csendes helyre, ahol nincs nagy forgalom. Szóba jöhet az illemhely, vagy a fürdőszoba.
A dobozt lehetőleg helyezzük el az egyik sarokban (ne központi helyre), hogy a macska nagyobb biztonságban érezhesse magát.
Most már van egy cicánk, megfelelő méretű és funkcionális almos tálcánk, és helyünk is. Szuper!!! Mi kerüljön bele?
Hát az alom :-)
Mi is az az alom?
Az alom az, ami a kinti földet helyettesíti benti kedvencünknek, hogy a kisebb és nagyobb dolgát elvégezhesse. Kint a puha földre intézik ezt el, utána gondosan betakargatják. Ezt a lehetőséget odabent nekünk – gazdiknak - kell számukra biztosítanunk.
Ma már sokféle alom létezik a piacon, készülhet agyagból, zeolitból, kristályos szemcséből, szilikonból, illetve a környezetbarát almok legtöbbször újrahasznosított anyagokból, például újságpapírból; továbbá biológiailag lebomló anyagokból, mint búzából, kukoricából és faforgácsból. Ki gondolta volna? :-)
Lehet sima finomszemcsés, vagy durvább, jó nedvszívó hatású, ún. csomósodó, ami a szagokat is magába szívja.
Az elmúlt hetekben több macskás ismerőst kérdeztem meg ez ügyben, vajon melyikről mi a véleményük? Melyik az, ami igazán bevált? Úgy ahogy a cicák, a cicák (és gazdik) szokásai, a válaszok is igen változóak.
Nem lehet egyértelműen lerakni a voksokat sem a kicsit olcsóbb, csomósodó agyag, zeolit almok mellett (ezek 5-10 kg kiszerelésben átlagosan kb. 1/2-1 hónapra elegendőek cicánként), sem pedig a kristályos, szilikonos változat mellett, hiszen ezek valamivel tovább tartanak ugyan, de jóval drágábbak is (5 kg kiszerelésben kb. 1 hónapot bírnak cicánként). A választás mind a gazdi, mind a cica döntése.
De milyen alapon válasszunk?
Előfordulhat, hogy egyes macskák a finom homokot részesítik előnyben, mások a darabos, durvaszemcsés változatot. Lehet, hogy mi szeretnénk elkerülni a finom alommal járó port, a macska viszont vonakodik attól, hogy a durvaszemcsés alomban az ürülékét fáradságos munkával kelljen elfednie. A finom por széthordásáért viszont kárpótolhat bennünket, hogy mivel ebben kis csomókba összeáll a nedves, szennyezett rész, így ezt könnyen el is lehet távolítani. Ha ilyen almot használunk, a dobozt is könnyebb lesz tisztán tartanunk. A szilikonos változatnál - mindamellett, hogy jó nedvszívó hatásúak - a gyöngyökkel egyébként nem árt vigyázni: ha kiborul a doboz, egy pillanat alatt szerteszét gurulhatnak a lakásban, ami higiénés szempontból nem a legideálisabb. A cicának természetesen biztos jó játék kergetni a kis golyókat :-)
Az almot - ha nem szeretnénk kisebb-nagyobb "baleseteket" (pl. hogy cicánk máshová járjon dolgát intézni), és nem szeretnénk az egész lakásban kellemetlen szagokat érezni – illik rendszeresen tisztítani. A cicakakit mindig azonnal szedjük ki, és kis zacskóba csomagolva dobjuk ki. A produktumot még véletlenül se dobjuk a WC-be, mert a kis alomdarabkák összeállva dugulást okozhatnak! Az összecsomósodott pisivel is ugyanezt tegyük. Erre van kialakított macskaalom lapát, amelyet kisállat kereskedésben be tudunk szerezni.
A macskaalmot (a cicák számától, az alom típusától függően) hetente-kéthetente, ha szükséges gyakrabban is, teljesen ki kell üríteni, a dobozt meleg, vízkőoldós, mosószeres vízzel mossuk el, és mikor száraz, töltsük újra alommal. Hasznos, ha van több doboz a háznál, ennél a műveletnél segítséget jelenthet.
Ha mindent jól csinálunk, akkor cicánk ebben a kérdésben is elégedett kis mancs lesz, mint az Én cicám. Mert boldog cica ilyet pisil :-)
Sipi és Tomi
A Tetszik gomb eléréséhez sütik engedélyezése szükséges.