Macskamentés logo
English English Deutsch Deutsch

Gazdira váró cicákGazdira váró cicák Gazdira váró perzsa cicákGazdira váró perzsa cicák Gazdira váró maine coon cicákGazdira váró main coon cicák Közvetített cicákKözvetített cicák Elveszett/talált cicákElveszett/talált cicák Gazdira találtakGazdira találtak In memoriamIn memoriam

Tudnivalók a macskatartásrólTudnivalók a macskatartásról A hét cicájaA hét cicája MacsNaplóMacsNapló MacskanyelvMacskanyelv Történetek állatainkrólTörténetek állatainkról Hírek a gazdiktólHírek a gazdiktól FotóalbumFotóalbum LinkekLinkek

Információ önkénteseknekInformáció önkénteseknek

Mit jelent a virtuális örökbefogadás?Mit jelent a virtuális örökbefogadás?

Számlaszám és adószám

Mit adományozzak?Mit adományozzak?

Noé Támogatói KlubNoé Támogatói Klub
FőoldalFőoldal RólunkRólunk ElérhetőségeinkElérhetőségeink Hogyan segíthet?Hogyan segíthet? Örökbefogadási és leadási tudnivalókÖrökbefogadási és leadási tudnivalók TámogatóinkTámogatóink

Esettanulmány egy félős cica szelidítéséről
2024.09.11.
írta: Bodnár Zsuzsanna

Gyakori probléma állatbarátoknál és állatvédőknél is, hogy félős vagy vad cica kerül a környezetükbe, és cél lesz a macska megszelídítése. Rengeteg féle metódus létezik, és rengeteg féle cica is, nincs olyan módszer, ami minden cicánál egyformán beválna. Vannak cicák akik gyorsan fejlődnek az egyikkel, és lassan a másikkal. A legtöbb cica idővel mindenféle „metódus” nélkül megszelídül, azonban állatvédőként nálam nagyon fontos, hogy a lehető leghamarabb megszelídüljön az adott állat, mivel sokan várnak az utcákon a férőhelyére, és életek múlnak azon, hogy egy hét alatt szelídül e meg vagy fél év alatt.
Egy konkrét eseten keresztül leírom az általam használt technikát, mint esettanulmány – a leírt cica egy viselkedésében, reakcióiban tipikus esetnek mondható, kb egy tucat esetben vált be eddig nálam, és ért el áttörést néhány nap alatt a macskáknál.


Kerala



Kerala ismeretlen előélettel került védelmembe, megtalálója dupla dobozba zárva hozta a menhelyre, arra hivatkozva, hogy támadhat. A továbbiakban az ellentmondó információk miatt úgy kezeltük a cicát, hogy nincs róla biztos információnk.
Rövid helyzetértékelés után vastag kesztyűvel kivettük a cicát a boxból és elhelyeztük a ketrecében. Nem támadott, de hangosan morgott, köpködött és fújt, úgyhogy a továbbiakban nem zavartuk, hagytuk megnyugodni a cicát és magára hagytuk.
Sajnos pár nap múlva észrevettük, hogy a cica nem egészséges, náthás, és kezelésre lenne szüksége. Ekkor döntöttem úgy, hogy hazahozom, és meglátom, tudjuk e kezelni, szót tudunk e vele érteni annyira, hogy meggyógyítsam.

Az érkezés
Keralát itthon a lakás egy nyugodtabb pontján helyeztem el egy szobakennelben, melyben alomtálcán és egy puha pléden kívül csak víz és száraztáp volt. A puritán berendezés szándékos – játszani ilyenkor még nem szeretnének a cicák, a bújóhelyek pedig lassítják a fejlődést, így a sima pléd vált be a legjobban. A cica hevesen fújt és morgott, úgyhogy kesztyűben láttam el, de hagytam pihenni első este. Úgy döntöttem, hogy először a szelídítésnek látok neki, és a nátha kezelését csak akkor kezdem el, amikor kialakult egy bizalmi kapcsolat.




1.nap
Kerala továbbra is morgott és köpködött ha közelítettem, de mivel eddig nem volt karmolás, ezért levettem a kesztyűt, és a sarokban gubbasztó cicát óvatosan megérintettem. Nem történt semmi, nem mozdult és nem is támadott, így folytattam az óvatos simogatást – megfigyeltem, hogy a fejét érintve kevésbé rezzen össze, azt kedveli, így ezt a részt simiztem főleg. A nap során 6-7szer is lementem hozzá pár percre, mindig le lettem fújva én meg mindig megsimiztem a kedvenc helyein.




2.nap
Második nap folytatódott az első napi program, sokszor meglátogattam a cicát, de mindig csak pár percre. (Napi 30-40 perc a minimum ajánlott foglalkozás) Elég feledékeny cica, így újra és újra átvettük, hogy bejövök – megpillant – beszélek hozzá – megérintem – elmegyek, hogy rutinná váljon számára is.
Mivel első nap szépen fogyott a száraztápja, ezért úgy ítéltem, hogy a kajálással nincs gond egészségügyi szempontból. Ekkor mindig el szoktam venni az ételt, hogy ne legyen a cica előtt korlátlanul, hanem a továbbiakban mindig én hozom. Amikor ott vagyok, megkínálom, amikor eljövök, akkor pedig elveszem – így a cica összeköt valami jó dolgot a jelenlétemmel, és felgyorsul a bizalom és az érdeklődés fejlődése. Nem kézből etettem még, hanem csak lehelyeztem a tálat egy könnyen elérhető helyre a cica elé.
A második nap végére az elzárkózó cica elkezdett vegyes jeleket küldeni felém. Bár fújt, de a simogató kézbe elkezdte belenyomni a popiját, a gubbasztó cica most először kinyomta magát a tenyerembe.



3.nap
Nagyon jól haladtunk továbbra is, a popival törleszkedés már szinte másodperceken belül beindult, valahányszor meglátogattam, és a sarokban gubbasztó póz is egyre nyitottabb. A mai napi áttörés az első dorombolás – bár továbbra is fúj a cica, már egyre kevésbé van meggyőződve, inkább csak megszokásból fúj egyet.
Mivel a kaját is mindig én hozom, többször lebukott, hogy kukucskált felém kiváncsian, a nyakát nyújtogatva, hogy hol vagyok, mit csinálok. Az esti utolsó simogató látogatásnál aztán eldobta magát a gubbasztásból és felkínálta a pocakját simire – ez nagyon nagy, bizalmi dolog, főleg, hogy azért még mindig a sarokban gubbasztás határozta meg Kerala lelkiállapotát.




4.nap
Még mindig volt fújás, de egyre kisebb arányban. A dorombolás, a törleszkedés, a pocakmutogatás és a szemkontaktus már rutinból ment, így ideje volt ismét három dolgot nehezíteni a cicának. Egyrészt kipróbáltuk a kézből etetést – cicapudingot kináltam közvetlenül neki, amit elfogadott, másrészt megkértem egy családtagot, hogy simogassák a cicát, hogy megtanulja, hogy nem csak az én személyem nem bánt, hanem más embereket is elfogadjon.
A harmadik új tananyag a cica emelése volt. Mivel a simogatás már nagyon jól megy és nem stresszel tőle a cica, nagyon óvatosan megpróbáltam a grabancánál picit megemelni, hogy az alatta levő fekhelyet kitakaríthassam. Ezt a lépést nagyon óvatosan kell megpróbálni, mert sok cica abszolút kiakad tőle, és megijedhet. Nem kell az egész cicát megemelni először, inkább csak egy finom testsúlyemelkedést kell elérni és megfigyelni a reakciót. Kerala rongybabaként hagyta, hogy arrébb tegyem, ami hatalmas eredmény a bizalom szempontjából.



5.nap
Sajnos mivel a cica nem volt egészséges, muszáj volt megkezdeni a kezelést és terhelni a törékeny kapcsolatunkat. Ezt tablettázás helyett szurival végeztem, ami kisebb kockázat egy félős/vad cicánál.
Egyébként folytattam az intenzív simi-kaja-emelgetés-pocakvakargatás terápiát, a cica már tudta hogy miért jövök. Ez gyakorlatilag az utolsó szakasza az intenziv terápiának, ilyenkor már be lehet adni a cicának cicabújót, odut vagy játékokat, amennyiben valaki szeretne. Kaját továbbra is a jelenlétemben evett (napjában sokszor, bőségesen), de egyébként már normális, kiváncsi, nyitott cicaként viselkedett.
Kerala sosem játszott életében, megijedt a labdáktól, így egyenlőre ezekkel nem terheltem.




6-14.nap
Itt a gyógykezelésen volt a hangsúly, a rehabilitáció szempontjából új trükkökre nem volt szükség.
Mivel a simizés már nem jelentett Keralának kihívást, ezért apró lépésenként elkezdtem tovább terhelni a cicát. Minden újdonság „terhelésnek” minősült, és megijedt tőle, de pár perc elteltével megnyugodott és az adott dolog normalizálódott a cica számára hamar. Ilyen újdonság lehet pl kapucniban simizni, új testrészt simizni, új családtagot megkérni, hogy simizze a cicát, áthelyezni a kennelen belül az ágyát, új ágyat betenni, rátenni egyplédet félig a ketrec tetejére, esetleg a szobakennelt is át lehet helyezni, hogy új helyen folytatódjon a rehab. Minden ilyen újdonság nagy dolog a cica pici világában, segíti és felkészíti a kiköltözésre, ha ilyen változásokkal foglalkoztatjuk.


Egyetlen dologgal volt Kerala elmaradva még egy héttel a rehab megkezdése után is: nem szívesen állt fel. A ketrec padlóján nagyon szivesen tekergett, hempergett, de nem szeretett felállni, vagy járkálni, így erre külön hangsúlyt kezdtem fektetni. Magasan tartott jutalomfalatokkal ösztönöztem, hogy kikászálódjon a talajszintről, és pozitiv megerősítésekkel sikerült elérni, hogy először felüljön, aztán pedig komfortosan felálljon, járkáljon a ketrecben.



14 nap után
Általában két hét elteltével szoktam kiengedni a szobakennelből a rehabilitáción levő cicákat szabadon a lakásba. (Kerala náthája további kezelést igényel, így még nem engedhetem ki a lakásban, de ez lenne az az időpont, amikor a szelídülés szempontjából kiengedhetném.) Ilyenkor törvényszerűen visszaesés történik, a cicák elbújnak, hisz ez volt sokáig az egyetlen megoldásuk a dolgokra. A két hetes szobakennel azonban megtanította őket egy másik megoldásra is, és nagyon hamar elő szoktak bújni, hiszen emlékeznek a tanultakra. Összességében a bekerüléstől számított 1-1,5 hónapon belül szabadon is oldottan, bizalmasan viselkedő cicák szoktak kikerülni a fenti metódusból, akiket be lehet mutatni pl örökbefogadási céllal érdeklődőknek. Vannak, akiknek lassabban megy, de vannak, akiknek ennél is gyorsabb az átmenet.

Jótékony hatással van a rehabilitálandó cicákra barátságos cicák jelenléte, ha látják pl a saját cicánk nyugodtságát. Vad kölykök esetén a külön költöztetés nagyon sokat szokott segíteni, mivel így nem hergelik egymást pánikba, menekülésbe.


Megosztom a Facebookon